Formidable Forms - en to pl_PL translation catalogue (298 entries)

en: (Blank)
pl_PL: (Pusty)

en: A New Checkbox Field
pl_PL: Nowe pole wyboru

en: A variable from the URL or value posted from previous page.
pl_PL: Zmienna z adresu URL lub wartość z poprzedniej strony.

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Add New
pl_PL: Dodaj nowy

en: Add New Entry
pl_PL: Dodaj nowy wpis

en: Add Note/Comment
pl_PL: Dodaj Notatkę/Komentarz

en: Add a rotating 'even' or 'odd' class
pl_PL: Dodaj zmieniające się na przemian klasy 'even' lub 'odd'

en: Admin link to edit the entry
pl_PL: Link do edycji wpisu w panelu administracyjnym

en: Admin menu label
pl_PL: Etykieta menu

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: After Content
pl_PL: Po treści

en: Alignment
pl_PL: Wyrównanie

en: All Entries &mdash; list all entries in the specified form
pl_PL: Wszystkie wpisy &mdash; wyświetl wszystkie wpisy danego formularza

en: All Fields
pl_PL: Wszystkie pola

en: All Fields are required
pl_PL: Wszystkie pola są wymagane

en: All types
pl_PL: Wszystkie typy

en: Allowed file types
pl_PL: Dozwolone typy plików

en: Another field with a description
pl_PL: Kolejne pole z opisem

en: Are you sure you want to delete that entry?
pl_PL: Jesteś pewny, że chcesz usunąć ten wpis?

en: Ascending
pl_PL: Rosnąco

en: Author Email
pl_PL: Email autora

en: Automatically Generate from Post Title
pl_PL: Automatycznie twórz z tytułu wpisu

en: Automatically Publish
pl_PL: Od razu publikuj

en: Average
pl_PL: Średnio

en: BG Color
pl_PL: Kolor tła

en: BG color
pl_PL: Kolor tła

en: Back to Entries
pl_PL: Powrót do wpisów

en: Before Content
pl_PL: Przed treścią

en: Border
pl_PL: Ramka

en: Both (Dynamic) &mdash; list the entries that will link to a single entry page
pl_PL: Oba (dynamiczne) &mdash; wyświetl wpisy z linkami do stron danych wpisów

en: Bottom Margin
pl_PL: Margines dolny

en: CSV Delimiter
pl_PL: Separator CSV

en: Calculate the default value for this field
pl_PL: Oblicz domyślną wartość dla tego pola

en: Calculations
pl_PL: Obliczenia

en: Calendar &mdash; insert entries into a calendar
pl_PL: Kalendarz &mdash; wstaw wpisy do kalendarza

en: Calendar Localization
pl_PL: Lokalizacja kalendarza

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Category Field
pl_PL: Pole kategorii

en: Change the format of the date used in the date field.
pl_PL: Zmień format daty wykorzystywany w polu daty.

en: Check All
pl_PL: Zaznacz wszystkie

en: Check Boxes
pl_PL: Pole wyboru

en: Checkboxes
pl_PL: Pole wyboru

en: Choose File
pl_PL: Wybierz plik

en: Clock Settings
pl_PL: Ustawienia zegara

en: Color
pl_PL: Kolor

en: Comment/Note
pl_PL: Komentarz/Notatka

en: Comments/Notes
pl_PL: Komentarze/Notatki

en: Conditional Logic
pl_PL: Wyświetlanie warunkowe

en: Content
pl_PL: Treść

en: Content cannot be blank
pl_PL: Treść nie może być pusta

en: Cookie Expiration
pl_PL: Wygaśnięcie ciasteczek

en: Copied from Post
pl_PL: Skopiowane z wpisu

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: Copy these display settings to other blogs when Formidable Pro is activated. <br/>Note: Use only field keys in the content box(es) above.
pl_PL: Skopiuj te ustawienia wyświatlania do innej strony w momencie aktywacji formularzy.<br />Uwaga: Użyj tylko kluczy pól w treści powyżej.

en: Create
pl_PL: Utwórz

en: Create Draft
pl_PL: Twórz szkic

en: Create Entry in Form
pl_PL: Utwórz wpis w formularzu

en: Create New Dropdown Field
pl_PL: Utwórz nową rozwijaną listę

en: Created at
pl_PL: Utworzono

en: Created by
pl_PL: Utworzone przez

en: Current Date
pl_PL: Aktualna data

en: Current Time
pl_PL: Aktualna godzina

en: Custom Fields
pl_PL: Własne pola

en: Customize Content
pl_PL: Modyfikowanie treści

en: Daily Entries
pl_PL: Wpisy dziennie

en: Date
pl_PL: Data

en: Date Format
pl_PL: Format daty

en: Date options: 'NOW' or a date in yyyy-mm-dd format.
pl_PL: Opcje daty: 'TERAZ' lub data w formacie rrrr-mm-dd.

en: Deauthorize this site
pl_PL: Deautoryzuj tę stronę

en: Default
pl_PL: Domyślnie

en: Default Email Message
pl_PL: Domyślna treść emaila

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete ALL Entries
pl_PL: Usuń WSZYSTKIE wpisy

en: Descending
pl_PL: Malejąco

en: Detail Link
pl_PL: Link do szczegółów

en: Display a list of Formidable entries
pl_PL: Wyświetl listę wpisów formularzy

en: Display as
pl_PL: Wyświetl jako

en: Drop a file here or click to upload
pl_PL: Przeciągnij plik tutaj lub kliknij, aby załadować

en: Drop files here to upload
pl_PL: Przeciągnij plik tutaj, aby załadować

en: Dropdown
pl_PL: Lista rozwijana

en: Duplicate
pl_PL: Duplikuj

en: Dynamic Content
pl_PL: Treść dynamiczna

en: Dynamic Content cannot be blank
pl_PL: Dynamiczna treść nie może być pusta

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Edit Entry
pl_PL: Edytuj wpis

en: Edit Uploaded File
pl_PL: Edytuj wgrany plik

en: Email Attachment
pl_PL: Załącznik do emaila

en: End Year
pl_PL: Rok końcowy

en: Entries
pl_PL: Wpisy

en: Entry
pl_PL: Wpis

en: Entry ID
pl_PL: ID wpisu

en: Entry Key
pl_PL: Klucz wpisu

en: Entry Limit (leave blank to list all)
pl_PL: Limit wpisów (zostaw puste aby wyświetlić wszystkie)

en: Entry creation date
pl_PL: Data utworzenia wpisu

en: Entry update date
pl_PL: Data aktualizacji wpisu

en: Entry was Successfully Created
pl_PL: Wpis został utworzony

en: Entry was Successfully Duplicated
pl_PL: Wpis został zduplikowany

en: Entry was Successfully Updated
pl_PL: Wpis został zaktualizowany

en: Example: If parameter name is 'contact', the url would be like %1$s/selected-page?contact=2. If this entry is linked to a post, the post permalink will be used instead.
pl_PL: Przykład: Jeśli nazwa parametru to 'kontakt', adres URL będzie brzmiał %1$s/wybrana-strona?contact=2. Jeśli ten wpis będzie linkował do postu, zamiast tego wykorzystany będzie bezpośredni link do postu (permalink).

en: Excerpt
pl_PL: Wypis

en: Exclude options
pl_PL: Opcje wykluczania

en: Export to CSV
pl_PL: Eksportuj do CSV

en: Fields
pl_PL: Pola

en: Form
pl_PL: Formularz

en: Form Fields
pl_PL: Pola formularza

en: Formidable Entries List
pl_PL: Lista wpisów formularzy

en: Formidable Tag
pl_PL: Tag formularza

en: Formidable Tags
pl_PL: Tagi formularza

en: Full Size
pl_PL: Pełny rozmiar

en: Go
pl_PL: DALEJ

en: Go to Report
pl_PL: Idź do raportu

en: Height
pl_PL: Wysokość

en: Helpers
pl_PL: Pomoc

en: Hide
pl_PL: Ukryj

en: How long ago a date was in minutes, hours, days, months, or years.
pl_PL: Jak odległa w czasie była data licząc w minutach, godzinach, dniach, miesiącach i latach.

en: IP Address
pl_PL: Adres IP

en: If you don’t want all your entries displayed, you can insert the number limit here. Leave blank if you’d like all entries shown.
pl_PL: Jeśli nie chcesz wyświetlać wszystkich wpisów, możesz tu wstawić ograniczenie liczbowe. Zostaw puste, jeśli chcesz wyświetlić wszystkie wpisy.

en: If you have manually created an accordion form, be sure to include the javascript for it.
pl_PL: Jeśli ręcznie utworzyłeś formularz w postaci akordeonu, upewnij się że dodałeś do tego niezbędny kod Javascript.

en: Import Into Form
pl_PL: Importuj do formularza

en: Include accordion javascript
pl_PL: Użyj efektu akordeonu w Javascript

en: Include the jQuery CSS on ALL pages
pl_PL: Wczytaj CSS jQuery na wszystkich stronach

en: Insert Form
pl_PL: Wstaw formularz

en: Insert in a template
pl_PL: Wstaw do szablonu

en: Insert on a page, post, or text widget
pl_PL: Wstaw do strony, wpisu lub widgetu

en: Key
pl_PL: Klucz

en: Large
pl_PL: Duży

en: Limit
pl_PL: Ogranicz

en: Limit must be a number
pl_PL: Limit musi być liczbą

en: Limit selection choices to those created by the user filling out this form
pl_PL: Ogranicz możliwości wyboru do tych stworzonych przez użytkownika w trakcie uzupełniania formularza

en: Link to view single page if showing dynamic entries
pl_PL: Link do pojedynczej strony, jeśli wyświetla dynamiczne wpisy

en: List Entries by Category
pl_PL: Lista pól wg kategorii

en: Logged-in User
pl_PL: Zalogowanego użytkownika

en: Logged-in Users
pl_PL: Zarejestrowanie użytkownicy

en: Login Message
pl_PL: Treść logowania

en: Maximum upload size: %sMB
pl_PL: Maksymalny rozmiar pliku: %sMB

en: Median
pl_PL: Mediana

en: Medium
pl_PL: Średni

en: Monthly Entries
pl_PL: Wpisy miesięczne

en: Multiple Rows
pl_PL: Wiele rzędów

en: N/A
pl_PL: Nie dostęne

en: NOT equal to
pl_PL: różne od

en: NOT like
pl_PL: NIE podobne do

en: NOTE: if the parent is excluded, child categories will be automatically excluded.
pl_PL: UWAGA: Jeśli np. kategoria nadrzędna jest wykluczona, wykluczone będą też wszystkie jej kategorie podrzędne.

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Name cannot be blank
pl_PL: Pole Imię nie może być puste

en: Next
pl_PL: Następny

en: No Categories
pl_PL: Brak kategorii

en: No Entries Found
pl_PL: Brak wpisów

en: No entries were specified
pl_PL: Nie określono wpisów

en: No form was found
pl_PL: Brak formularzy

en: No multi-day events
pl_PL: Brak wydarzeń kilkudniowych

en: None
pl_PL: Brak

en: Option 1
pl_PL: Opcja 1

en: Option 2
pl_PL: Opcja 2

en: Option Label
pl_PL: Etykieta opcji

en: Order
pl_PL: Kolejność

en: Page
pl_PL: Strona

en: Page Size
pl_PL: Wielkość strony

en: Parameter Value
pl_PL: Wartość parametru

en: Percent of users submitted
pl_PL: Procent użytkowników, którzy wysłali formularz

en: Post
pl_PL: Wpis

en: Post Content
pl_PL: Treść wpisu

en: Post Date
pl_PL: Data wpisu

en: Post ID
pl_PL: ID wpisu

en: Post Meta
pl_PL: Metadane wpisu

en: Post Password
pl_PL: Hasło wpisu

en: Post Status
pl_PL: Status wpisu

en: Post Title
pl_PL: Tytuł wpisu

en: Post Type
pl_PL: Typ wpisu

en: Previous
pl_PL: Poprzedni

en: Previously Submitted Message
pl_PL: Poprzednio wysłana wiadomość.

en: Radio Buttons
pl_PL: Pole opcji

en: Random
pl_PL: Losowo

en: Range
pl_PL: Zakres

en: Redirect to URL
pl_PL: Przekieruj do adresu URL

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove HTML
pl_PL: Usuń HTML

en: Remove Links
pl_PL: Usuń linki

en: Remove file
pl_PL: Usuń plik

en: Replace 'whatever' with the parameter name. In url.com?product=form, the variable is 'product'. You would use [get param=product] in your field.
pl_PL: Zastąp 'cokolwiek' nazwą parametru. W domena.pl?produkt=formularz, zmienną jest 'produkt'. Możesz więc w polu skorzystać z kodu [get param=produkt].

en: Replaces all HTML entities with a URL safe string.
pl_PL: Zamienia wszystkie znaczniki HTML na ciąg znaków bezpieczny dla URL

en: Replaces spaces with dashes and lowercases all. Use if adding an HTML class or ID
pl_PL: Zamienia wszystkie spacje na myślniki i podkreślniki. Używaj przy dodawaniu klas HTML lub ID

en: Reports
pl_PL: Raporty

en: Response Count
pl_PL: Czas reakcji

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save to get ID
pl_PL: Zapisz, aby uzyskać ID

en: Saved Cookie
pl_PL: Zapisanych cookie

en: Saved Value
pl_PL: Wartość została zapisana

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Select Form
pl_PL: Wybierz formularz

en: Select a form for your new entry.
pl_PL: Wybierz formularz dla nowego wpisu.

en: Select a report to view.
pl_PL: Wybierz raport, który chesz przejrzeć.

en: Select a value to insert into the box below
pl_PL: Wybierz wartość, którą chcesz umieścić w polu poniżej

en: Shortcode
pl_PL: Skrót

en: Shortcodes
pl_PL: Skróty

en: Show
pl_PL: Pokaż

en: Show Entries Beneath Categories
pl_PL: Wyświetl wpisy poniżej kategorii

en: Show Entry Counts
pl_PL: Wyświetl liczbę wpisów

en: Show Only Category Name
pl_PL: Wyświetl tylko nazwę kategorii

en: Show the saved value for fields with separate values.
pl_PL: Wyświetl wartość zapisaną dla danego pola z oddzielnymi wartościami.

en: Single Entry &mdash; display one entry
pl_PL: Pojedynczy wpis &mdash; wyświetl dany wpis

en: Single Line Text
pl_PL: Pole tekstowe

en: Single Row
pl_PL: Jeden rząd

en: Site Name
pl_PL: Nazwa strony

en: Site URL
pl_PL: Adres URL strony

en: Size
pl_PL: Wielkość

en: Slug
pl_PL: Skrócony odnośnik

en: Sorry, this file type is not permitted.
pl_PL: Ten rodzaj pliku jest niedozwolony.

en: Specify allowed types
pl_PL: Określ dozwolone typy plików

en: Start Year
pl_PL: Rok początkowy

en: Style
pl_PL: Styl

en: Submit
pl_PL: Wyślij

en: Taxonomies/Categories
pl_PL: Taksonomie/Kategorie

en: Text Area
pl_PL: Obszar tekstowy

en: That file is too big. It must be less than %sMB.
pl_PL: Ten plik jest zbyt duży. Musi być mniejszy niż %sMB.

en: The HTML for the entry on the dynamic page. This content will NOT be repeated, and will only show when the %1$s is clicked.
pl_PL: HTML dla wpisów na stronie dynamicznej. Ta treść NIE będzie powtarzana i zostanie wyświetlona tylko po kliknięciu %1$s.

en: The content shown on your single post page. If nothing is entered here, the regular post content will be used.
pl_PL: Treść wyświetlana na stronie pojedynczych wpisów. Jeśli nic nie zostanie tu wpisane, zostanie wyświetlona zwykła treść wpisu.

en: The message seen when a user attempts to submit a form for a second time if submissions are limited.
pl_PL: Wiadomość wyświetlana dla użytkownika, który próbuje drugi raz przesłać formularz w sytuacji, gdy liczba możliwych wysyłek jest ograniczona.

en: The message seen when a user who is not logged-in views a form only logged-in users can submit.
pl_PL: To wiadomość widoczna dla nie zalogowanych użytkowników, przy przeglądaniu formularza dostępnego tylko dla zalogowanych.

en: The number of entries to show per page. Leave blank to not use pagination.
pl_PL: Liczba wpisów na stronę. Zostaw puste, jeżli nie chcesz używać stronicowania.

en: The styling for the date field calendar. Some users may be using this css on pages other than just the ones that include a date field.
pl_PL: Styl kalendarza w polu daty. Niektórzy użytkownicy mogą używać styli CSS także na innych stronach, niż te z polem daty.

en: There was a problem duplicating that entry
pl_PL: W trakcie duplikowania wpisu wystąpił błąd.

en: There was an error deleting that entry
pl_PL: W trakcie usuwania tego wpisu wystąpił błąd

en: These buttons are for illustrative purposes only. They will be functional in your form.
pl_PL: Przyciski tutaj są tylko przykładowe. Będą natomiast w pełni funkcjonalne w formularzu.

en: Thickness
pl_PL: Grubość

en: This content will not be repeated. This would be a good place to close any HTML tags from the Before Content field.
pl_PL: Ta treść nie będzie powtarzana. Może być to dobre miejsce na zamknięcie znaczników HTML otwartych w polu Przed treścią.

en: This content will not be repeated. This would be a good place to put any HTML table tags.
pl_PL: Ta treść nie może być powtarzana. Może być to dobre miejsce na umieszczenie dowolnych znaczników HTML.

en: This data is dynamic on change
pl_PL: Te dane są dynamiczne i zmienne.

en: This field is invalid
pl_PL: To pole jest nieprawidłowe

en: This is not displayed anywhere, but is just for your reference. (optional)
pl_PL: Nie jest to nigdzie wyświetlane, jest tylko dla Twojej wiadomości (opcjonalne)

en: Thumbnail
pl_PL: Miniatura

en: Timestamp
pl_PL: Data

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Title Field
pl_PL: Tytuł pola

en: To set the featured image, use '_thumbnail_id' as the custom field name.
pl_PL: Aby ustawić ikonę wpisu użyj '_thumbnail_id' jako nazwy własnego pola.

en: To setup a new custom post type, install and setup a plugin like 'Custom Post Type UI', then return to this page to select your new custom post type.
pl_PL: Aby stworzyć własny typ wpisu musisz zainstalować odpowiednią wtyczkę lub dodać kod do strony a następnie wrócić do tych ustawień.

en: Total
pl_PL: Ogółem

en: Truncate text with a link to view more. If using Both (dynamic), the link goes to the detail page. Otherwise, it will show in-place.
pl_PL: Ucinaj tekst dodając link zobacz więcej. Jeśli używasz obu (dynamicznych) ten link pojawi się na stronie szczegółów. W przeciwnym miejscu pojawi się tam, gdzie jest wstawiony.

en: United States
pl_PL: Stany Zjednoczone

en: Update
pl_PL: Aktualizuj

en: Updated at
pl_PL: Zaktualizowane

en: Updated by
pl_PL: Zaktualizowane przez

en: Uploading Files. Please Wait.
pl_PL: Trwa wczytywanie. Proszę czekać.

en: Use Conditional Logic
pl_PL: Użyj wyświetlania warunkowego

en: Use Content from Page
pl_PL: Użyj treści ze strony

en: Use Entries from Form
pl_PL: Użyj wpisów z formularza

en: Use separate values
pl_PL: Użyj oddzielnych wartości

en: Use this menu name site-wide
pl_PL: Użyj tej nazwy menu na całej stronie

en: Used for the single post page
pl_PL: Wybrane dla pojedynczych stron z wpisami

en: User ID
pl_PL: ID użytkownika

en: User IP
pl_PL: IP użytkownika

en: User Meta
pl_PL: Pozostałe informacje o użytkowniku

en: View
pl_PL: Zobacz

en: View all posts filed under %s
pl_PL: Zobacz wszystkie wpisy zamieszczone w %s

en: Views
pl_PL: Wyświetlenia

en: Weight
pl_PL: Waga

en: Width
pl_PL: Szerokość

en: Year
pl_PL: Rok

en: Year Range
pl_PL: Zakres lat

en: You have already submitted that form
pl_PL: Ten formularz został już wysłany

en: You have uploaded more than %d file(s).
pl_PL: Załadowałeś zbyt dużo plików. Możesz tylko wgrać %d plików.

en: Your entry was successfully deleted
pl_PL: Twój wpis został usunięty

en: Your submission was successfully saved.
pl_PL: Twój formularz został zapisany.

en: all
pl_PL: wszystkie

en: any
pl_PL: którykolwiek

en: attach this file to the email notification
pl_PL: dołącz ten plik do emaila z powiadomieniem

en: dashed
pl_PL: kreskowana

en: day
pl_PL: dzień

en: days
pl_PL: nidni

en: dotted
pl_PL: kropkowana

en: double
pl_PL: podwójna

en: end time
pl_PL: koniec

en: equal to
pl_PL: równe

en: greater than
pl_PL: większe niż

en: greater than or equal to
pl_PL: większy lub równy

en: hour clock
pl_PL: zegar godzinowy

en: hours
pl_PL: godzin

en: invalid
pl_PL: nieprawidłowy

en: is
pl_PL: jest

en: is invalid
pl_PL: jest nieprawidłowe

en: left
pl_PL: do lewej

en: less than
pl_PL: mniejsze niż

en: less than or equal to
pl_PL: mniejszy lub równy

en: like
pl_PL: podobne do

en: minute step
pl_PL: co minutę

en: month
pl_PL: miesiąc

en: months
pl_PL: miesiące

en: of the following match
pl_PL: z wymienionych warunków się zgadzają.

en: optional
pl_PL: opcjonalne

en: right
pl_PL: do prawej

en: solid
pl_PL: ciągła

en: start time
pl_PL: początek

en: to
pl_PL: do

en: week
pl_PL: tydzień

en: weeks
pl_PL: tygodnie

en: year
pl_PL: rok

en: years
pl_PL: lat
